چهارشنبه 4 بهمن 1396 - 06 جمادى الأولى 1439
جستجو :
  کتابخانه
ا

مسئول كتابخانه : حسين ذلولي

تحصيلات:كارشناس كتابداري و كارشناس ارشد جامعه شناسي با گرايش پزشكي

تلفن تماس:35498223


                                                                                                 
                                                                                              
                                                                                                                                                                                  خانم فاطمه رایگان : کتابدار                                                                                       تحصیلات : کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی 
 


رسالت كتابخانه

رسالت كتابخانه در هر سازماني حمايت از برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي آن سازمان مي‌باشد. بنابراين كتابخانه بايد مجموعه‌اي از مطالب مورد‌نياز سازمان را در برگيرد به‌گونه‌اي كه همزمان با تحول و تغيير در برنامه‌ها و فعاليتها، مجموعه كتابخانه نيز تحول و گسترش يابد. امروزه با رشد روزافزون انتشارات، اعم از منابع اطلاعاتي چاپي و الكترونيكي امكان تهيه همه منابع وجود ندارد. از طرفي كتابخانه سازمان بايد منابع لازم جهت پاسخگويي به نياز‌هاي آموزشي، تحقيقاتي و مطالعاتي حال و آينده اعضا، كاركنان و محققان را تهيه نمايد.

در راه نيل به اين اهداف مهمترين وظيفه، ساخت مجموعه‌اي متناسب با نياز جامعه كتابخانه (اين جامعه در قسمتهاي بعد معرفي خواهد شد) است كه بايد بر طبق خط‌مشي مدون، تهيه و تدوين گردد. بر اين اساس كتابخانه مركز آموزشي درماني سينا نيز برپايه خط‌مشي مطرح تلاش مي‌كند مجموعه‌اي كيفي و متناسب با نياز جامعه كتابخانه تهيه نمايد.

 

 

 

ساختار تشكيلاتي كتابخانه

با توجه به اینکه کتابخانه بیمارستانی است و پرسنل آن محدود است فعالیت­ها یکجا و در كتابخانه انجام ميگيرد .


 

فضاي موجود کتابخانه

کتابخانه داراي مخزن کتاب و آرشيو مجلات به متراژ 60 متر مربع ـ سالن مطالعه  خواهران بمتراژ 35 متر مربع و سالن مطالعه برادران به متراژ 35 متر مربع که نسبت فضاي مطالعاتي به رزيدنتها 3/3 متر مربع است. استاندارد محل نشستن مطالعه کننده : استاندارد محل نشستن مطالعه کننده 72/3 متر مربع می باشد . با توجه به آمار رزيدنتها ، اينترن و ايکسترن و با لحاظ نمودن 20% فضای مطالعه توسط افراد مذکور ، فضای مورد نياز بر اساس استاندارد ، برای سالن مطالعه بايستی در حدود 12 صندلی مطالعه و 45 متر مربع باشد که فضای کنونی برای سالن مطالعه 120 متر مربع است که امکان افزايش تعداد مراجعين را فراهم می آورد  . با توجه به تخصصی بودن اين مرکز فعلاً اولويت استفاده از سالن مطالعه به رزيدنتها و اينترن وايکسترن های اختصاص يافته ولی با اين وجود همواره سعی شده از فضای خالی سالن ، برای مطالعه سايرين از جمله : همکاران مرکز ، پزشکان عمومی و مراجعين ديگر مرتبط با حوزه پزشکی استفاده شود . 

کتاب

 مجموعه کتابخانه تعداد 3818 جلدکتاب را در خود جاي داده است که از اين تعداد 2644 جلد لاتين و 1174جلد فارسي مي باشد . در مجموعه سازي اين کتابخانه بيشترين اولويت در انتخاب ، مربوط به کتابهاي تخصصي جراحي ، جراحي پلاستيك ، بيهوشي ، عفوني ، داخلي ، ارولوژي ، نفرولوژي ، پوست ، دستگاه اسكلتي ، قلب و عروق ، روانپزشكي ، مسموميت ، نورولوژي ، گوش و حلق  وبيني ، گوارش ، غدد ، راديولوژي ، پرستاري و Reference  مورد نياز براي هر کتابخانه پزشکي است . با توجه به اينکه عمده منابع Reference براي رزيدنتها واساتيد مي باشد،کتابخانه سعي مي کند آخرين ويرايش اين کتابها را به محض چاپ ، تهيه و در اختيار اساتيد و دستياران قرار دهد .


 

مجلات

 اين کتابخانه در بخش مخزن  داراي يک آرشيو مجلات با سيستم قفسه هاي ريلي مي باشد و مجلات مربوط به پزشكي گردآوري شده است .

 

CD هاي آموزشي

 کتابخانه توانسته مجموعة خوبي در مورد بانک CD ايجاد نمايد (به تعداد 42 عدد) که اين مجموعه شامل CD هاي مالتي مديا، CD تکست کتابهاي خريداري شده و CD مجلاتي که بصورت اشتراک تهيه مي گردد.

 

پاياننامه

تعداد کل پاياننامه 231عنوان مي باشد .

رايانه

 اين واحد داراي 4 دستگاه رايانه مي باشد كه يك دستگاه براي کارهاي فني کتابخانه و مابقي جهت استفاده مراجعين مي باشد. اين واحد همواره سعی نموده در بخش فناوری اطلاعات خود را " بروز " نگهدارد و آموزشهای لازم را در زمينه استفاده از اينترنت و مجلات الکترونيکی به کاربرانِ هدفِ خود ارائه نمايد و حتی در بسياری مواقع مقالات مورد نيازآنها را خود کادر کتابخانه تهيه و در اختيار آنان قرار می دهد.

 

کادر کتابخانه

 کتابخانه داراي يك نفر با مدرك  کارشناسي کتابداري و كارشناسي ارشد جامعه شناسي با گرايش پزشكي مي باشد.

 

خدمات فني

 رده بندي مجموعه اين کتابخانه براساس رده بندي  NLM مي باشد که همواره سعي گرديده با استفاده از امکانات آنلاين به صحيح ترين شماره  رده دست يافت . فهرست نويسي اين کتابخانه نيز براساس استانداردهاي جهاني تهيه ميگردد که بلافاصله به برنامه نارمند مكتوب ، كه برنامه اي جامع و تحت سيستم وب مي باشد وارد مي شود.

 

نور سالن مطالعه

 از نظر نور ، هردو سالن مطالعه و مخزن ، از ترکيبی از نور طبيعی و مصنوعی استفاده مينمايد که اين حالت استانداردی برای نور کتابخانه می باشد.

امانت

*مدت امانت کتب برای اعضاء هيئت علمي 30 روز با تعداد 4 جلد كتاب و برای دانشجويان تعداد 2 جلد كتاب به مدت 15 روز مي باشد.


 

* هر كتابي توسط امانت گيرنده گم شود يا در هنگام عودت پاره يا حواشي آن يادداشت نوشته باشند امانت گيرنده موظف است نسخه كامل ديگري تهيه و به كتابخانه تحويل دهد در عين حال جريمه در طول اين مدت طبق تعرفه دریافت خواهدشد.

*چنانچه امانت گيرنده كتاب گم شده را در موعد مقرر تهيه نكند در مورد دانشجويان، اسامي آنها به اداره آموزش داده مي شود تا از ثبت نام آنان جلوگيري به عمل آيد.

* براي تاخير بيش از 24 ساعت جريمه نقدي برای دانشجویان به میزان 500 ریال اخذ مي شود، این مبلغ برای اعضای هیات علمی 5000 ریال میباشد.

* CD   به مدت سه روز امانت داده مي شود و قابل تمديد نمي باشد. و در صورت وارد شدن هرگونه آسيب به CD فرد امانت گيرنده ملزم به تهيه و ارائه عين CD   مي باشد.

*كتب رفرنس از آخر وقت اداري تا اول وقت اداري روز بعد به امانت داده مي شوند وقبلا بايد هماهنگي لازم با كتابخانه صورت پذيرد.

* امانت گيرنده بعد ازاتمام موعد مقررموظف به تحويل كتاب مي باشد و در صورت احساس نياز به شرط نداشتن متقاضي ديگر، تاريخ امانت از يك هفته الي 15 روز تمديد مي گردد.در صورتيكه مراجعه كننده كتابي را بخواهد و كتاب مورد نظر در امانت باشد ميتواند كتاب را به نام خود رزرو نموده و در تاريخ بازگشت تعيين شده از ميز امانت درخواست نمايد طبيعي است در صورت عدم مراجعه تا 24 ساعت كتاب از رزرو وي خارج مي گردد.

 

شرح وظايف

*  تهيه، سازماندهى ونگهدارى منابع چاپى و الکترونيکى معتبر در حوزه علوم پزشکى

*  امانت منابع اطلاعاتي مورد‌نياز مراجعين بر طبق ضوابط خاص و پیگیری بازگشت به موقع منابع در امانت.

*  آموزش ، تعليم و تقويت مهارت هاى اطلاع يابى دانشجويان واعضاى هيئت علمى دانشگاه

* فراهم آورى دستيابى و به کار گيرى انواع منابع اطلاعاتى بر اساس احترام به اولويت ها وانتظارات مراجعان وعادات حرفه اى آنها

*  تسهيل در دسترسى به اطلاعات از طريق مشارکت در اشتراک منابع

*   جلب رضايت مراجعه کننده از طريق انتقال منابع و پاسخگويى با کيفيت مناسب

*  ايجاد محيطى صميمى و دوستانه در کتابخانه به منظور پاسخگويى به نيازهاى آموزشى وپژوهشى .

*  به کار گيرى استانداردهاى علوم کتابدارى و اطلاع رسانى پزشکى در اجراى کليه امور کتابخانه

* گزينش عناوين منابع موردنياز از لحاظ اقتدار علمي، روزآمدي، شهرت مؤلف و ناشر.

* امانت منابع اطلاعاتي مورد‌نياز مراجعين بر طبق ضوابط خاص و پیگیری بازگشت به موقع منابع به امانت رفته .

* تهيه اطلاعات مورد نياز مراجعين از منابع مرجع .

* کپی از مقالات مجلات آرشیو و فصولی از کتاب های کتابخانه .

* گردآوري  مجموعه كتابخانه متناسب با نيازهاي اطلاعاتي جامعه كتابخانه،

* تهيه منابع اطلاعاتي به روشهاي زير :

* تهيه انتشارات عمومي و جاري از طريق ناشران، كتابفروشيها و نمايشگاههاي ملي و بين‌المللي.

* تهيه انتشارات سازمانهاي دولتي و انجمنهاي مختلف.

* خريد انتشارات بين‌المللي از طريق كارگزار (واسطه) در نمایشگاه­های بین المللی.

* آموزش كارورزان رشته كتابداري.

* استفاده از نرم افزار جامع كتابخانه اي دانشگاه علوم پزشكي تبريز تحت وب جهت به اشتراك گذاشتن منابع اطلاعاتي و كتابشناسي و الكترونيكي و حركت به سمت كتابخانه ديجيتالي.

ساعات کار کتابخانه

کتابخانه از ساعت 30/7 الي 17 مشغول به فعاليت مي باشد .
جهت دانلود فایل   Excel کتابهای موجود اینجا کلیک کنید